Jak powinny wyglądać posiłki?

5 posiłków każdego dnia!

ŚNIADANIE – jako pierwszy posiłek po przerwie nocnej powinien dostarczać wszystkich składników odżywczych, być urozmaicony i zapewnić porządną dawkę energii.. W jego skład mogą wchodzić: przetwory mleczne, pełnoziarniste pieczywo, naturalne płatki zbożowe, kasze, chude wędliny, jaja, świeże warzywa i owoce, świeżo wyciskane soki warzywne i owocowe :)

II ŚNIADANIE – jest szczególnie ważne w żywieniu dzieci i młodzieży, osób pracujących fizycznie i umysłowo.. Obowiązkowo powinny się w nim pojawić świeże owoce lub warzywa :)

OBIAD – jest głównym posiłkiem w ciągu dnia!! Ważne jest aby występowało w nim źródło białka pełnowartościowego, warzywa w postaci surowej lub gotowanej.. Zalecany jest także dodatek węglowodanowy w postaci kaszy, ryżu pełnoziarnistego lub makaronu razowego.. Potrawy powinny być urozmaicone kolorystycznie i smakowo ;)

PODWIECZOREK – jest posiłkiem uzupełniającym.. Może zawierać koktajle owocowo – warzywne :)

KOLACJA – powinna być posiłkiem lekkostrawnym, niezbyt obfitym, spożytym co najmniej na dwie godziny przed snem !!!! Kolacja powinna zawierać produkt białkowy i warzywa.. W godzinach wieczornych unikamy spożywania węglowodanów złożonych czyli makaronu, kasz, ryżu i pieczywa.. Nie zaleca się podawania potraw ciężkostrawnych i wzdymających.

  • Laura Kikmunter

    Bardzo sensownie opisane, bez wydziwiania w stylu “nie jedz owsianki na śniadanie, bo węgle są fee..” Bardzo się cieszę, że zdrowy rozsądek jednak u Ciebie króluje niezmiennie. EWKU I love you!!! :D :*