5 ważnych nawyków żywieniowych

Weź sobie do serca zasady, które są sprawdzone!

  1. Jedz śniadania.

Osoby, które nie jedzą posiłku po przebudzeniu mają większe trudności z kontrolowaniem apetytu w dalszej części dnia. Może skutkować to tym, że w pewnym momencie dopadnie Cię „wilczy głód” i zjesz więcej niż potrzebujesz!

  1. Pij wodę.

Wiele osób ma problem z regularnym piciem wody nie tylko dlatego, że nie lubią jej naturalnego smaku, ale też często po prostu nie czują pragnienia i zapominają że powinny się nawadniać… Jeśli nie przepadasz za wodą, dodawaj do niej plasterek cytryny albo limonki, dobrze sprawdzą się też owoce takie jak truskawki czy maliny, dzięki którym woda będzie miała ciekawy smak.

Jeśli nie pamiętasz o picu, zadbaj o to, żeby zawsze w zasięgu ręki mieć szklankę/butelkę z wodą i sięgaj po nią często, popijając małymi łykami. Możesz też nastawić sobie budzik w telefonie, który będzie przypominał Ci że musisz się napić.

  1. Ogranicz do minimum cukier, a najlepiej całkowicie z niego zrezygnuj.

Cukier nie dostarcza Twojemu organizmowi niczego wartościowego - to „puste kalorie”. Prawdą jest, że węglowodany (do których cukier też się zalicza) są potrzebne dla zachowania zdrowia, ale zdecydowanie lepiej czerpać je z produktów pełnoziarnistych, owoców i warzyw.

  1. Jedz warzywa!

W jak największych ilościach! Prawie każdy o tym wie, ale często w praktyce zapominamy, że to jeden z najważniejszych nawyków żywieniowych. Dodawaj je do jak największej ilości posiłków. Nawet koktajl możesz wzbogacić np. w zielone warzywa liściaste takie jak szpinak czy jarmuż. W połączeniu ze słodyczą owoców ich smak będzie niewyczuwalny!

  1. Wyeliminuj przetworzone produkty mięsne.

…takie jak parówki, kiełbasy, wędliny kiepskiej jakości. Nie jest to dobre źródło białka. Zdecydowanie lepiej zamienić je na świeże, nieprzetworzone mięso, takie jak indyk, kurczak, wołowina. Pamiętaj, że świetnym źródłem białka są też rośliny strączkowe! Warto kilka mięsnych posiłków w tygodniu zamienić właśnie na rośliny. To nie tylko zdrowy wybór, ale też świetna okazja do poznania nowych smaków!