BE BETTER – dieta

Jak pozbyć się niechcianego nawyku? 😱😱😱

Każdy nawyk został zapoczątkowany kiedyś jakimś „wyzwalaczem”, który doprowadził do określonej reakcji z Twojej strony..

Takim wyzwalaczem może być jakieś wydarzenie, osoba, emocja a Twoją reakcją może być chęć poprawienia sobie nastroju poprzez zjedzenie czegoś słodkiego.

Jedzenie w tym przypadku jest właśnie czymś co sprawia, że czujesz się lepiej 🤔

Twój mózg otrzymując taką „nagrodę”, uczy się, że taki schemat przyniósł oczekiwany efekt i warto powtarzać go w podobnej sytuacji w przyszłości. Jeśli systematycznie się to powtarzało a Ty reagowałaś w określony sposób, zbudowałaś nawyk, który z każdym kolejnym powtórzeniem stawał przez Ciebie coraz mniej kontrolowany 🧠

Co z tym teraz zrobić? 😱😱😱

Żeby uporać się z niechcianym nawykiem powinnaś przede wszystkim zdiagnozować bodziec, który wywołuje w Tobie określone zachowaniem a także nagrodę, która się z nim łączy..

Mam nadzieję, że przeczytałaś poprzedni krok i od teraz będziesz starała się zwracać uwagę na sytuacje w których sięgasz po jedzenie..

Chciałabym żebyś od teraz, kiedy najdzie Cię ochota żeby coś zjeść zastanowiła się nad tym co czujesz i jakie myśli Tobą kierują..

Ważne żebyś próbowała wyłączyć „autopilota” i zastanowiła się co u Ciebie jest wyzwalaczem takiej reakcji.

Chcę żebyś pomyślała czy sięgając po jedzenie, robisz to, bo:

a) nudzi Ci się
b) jesteś zestresowana
c) jesteś smutna
d) inni jedzą…?
itd.

Nie ważne, co przyjdzie Ci do głowy, wsłuchaj się w swój organizm i postaraj się „złapać” myśl która popycha Cię do jedzenia 🤨

Zastanów się też jakiego efektu/nagrody oczekujesz?
Poprawy nastroju?
Rozładowania napięcia spowodowanego stresem?
Wpasowania się w otoczenie?
Umilenia sobie czasu w pracy?
Okazania szacunku osobie, która przygotowała Ci posiłek?

Zła wiadomość jest taka że raz ukształtowany nawyk pozostaje w Twoim mózgu na zawsze. Dobra natomiast brzmi: możesz wypracować w sobie nowy, alternatywny sposób reagowania na daną sytuację/emocję a tym samym zastąpić ten stary..

O tworzeniu alternatywnego schematu przeczytasz w kolejnym kroku 💪🏻💪🏻 #bebetterzewachodakowska #misjachoda