Wędrówki do lodówki

Wracasz do domu i mimo, że zjadłaś obiad zaczynają się wędrówki do lodówki? Czasem do późnych godzin nocnych lub wręcz w nocy ciągnie Cię do kuchni? Może nawet zdarza się, że przebudzasz się i idziesz coś zjeść.

Znasz to? Jakie są tego przyczyny?

Po pierwsze sprawdź zdrowie. Może się okazać, iż masz problemy z poziomem glukozy we krwi lub pojawił się problem z wrzodami dwunastnicy - przyczyn zdrowotnych może być wiele. Warto sprawdzić również czy nie masz niedoborów składników mineralnych i witamin.

Jednak te najbardziej popularne to te związane z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, emocjami i stresem.

Po drugie popatrz na pierwszą połowę dnia. Zastanów się lub najlepiej spisz co jesz codziennie do godziny 12.00. Jeżeli wpadają drobne kanapki, kawy, herbaty i słodkości czas to zmienić. Do południa powinnaś zjeść 2 posiłki. W sumie to prawie od 30% do 40% Twojego dziennego menu.

Jeżeli pomijasz któryś z posiłków lub zjadasz niewystarczające porcje nic dziwnego, że wieczorami lub w nocy organizm dopomina się o swoje.

Po trzecie nie zajadaj emocji. Po całym intensywnym dniu wieczorem stres i napięcie często redukuje się przez dogadzanie sobie ulubionymi potrawami. Często niestety są to produkty, które zawierają zbyt dużo kalorii, tłuszczu i cukrów prostych jak na tą porę dnia. Dają one poczucie przyjemności tylko na chwilę. Jeżeli pojawiają się dodatkowo poczucie winy zapętlasz się w emocjonalny labirynt z którego trudno znaleźć wyjście. Najlepiej jeżeli nauczysz się rozładowywać emocje w inny sposób. Jednym będzie służyło wyciszanie się wieczorem.. czytanie, relaksująca muzyka lub joga. Innym pomoże wybieganie się lub intensywny trening.

Znajdź sposób na siebie. Wieczornego przejadania się możesz się oduczyć. Nie służy to zdrowiu. Dodatkowo może powodować problemy trawienne lub zdrowotne.

Warto pamiętać, iż za uczucie głodu i sytości odpowiadają również hormony grelina i leptyna. Rozregulowanie ich poziomu może prowadzić do poważnej destabilizacji organizmu.

- Marta Kielak, dietetyk Bebio.pl

Nie zwlekaj. Świadomie rozwiąż ten problem. Powoli, małymi etapami a na pewno Ci się uda!