Zalety treningu obwodowego.

warstzaty

Ćwiczysz, ćwiczysz, ćwiczysz...i nic. Postępy pojawiają się, ale powoli, a Ty chciałabyś zadziałać szybko i efektywnie. Trzymasz się odpowiedniej diety, nie podjadasz, a poziom tkanki tłuszczowej ani drgnie. Może coś robisz nie tak? Może ćwiczenia, które robisz powinny ulec modyfikacji?

Z doświadczenia wiem, że niektóre rodzaje ćwiczeń są lepsze od innych. Trening obwodowy ma to do siebie, że cały czas wymusza na nas pozostanie w ruchu. Dłuższą przerwę zrobisz sobie dopiero "PO". Dzięki temu przyspieszamy swój metabolizm i spalamy zasoby energii jeszcze na długo po treningu.

Dużą zaletą tej formy ruchu jest fakt, że łączy w sobie trening siłowy z cardio-jednocześnie wzmacniasz ciało oraz poprawiasz kondycję i wydolność organizmu, a ponadto nie musisz spędzać godzin ani na bieżni ani na roweku- już 30 min solidnego treningu wystarczy, aby osiągnąć wymarzone cele. Te 30 min mija niezwykle szybko, ćwiczenia robisz jedne po drugim, nie ma czasu na nudę! Wykonujesz 8 - 10 ćwiczeń, trzymasz się kolejności, wyznaczonego czasu (20 sek osoby początkujące, 30 sek osoby zaawansowane). Pierwsza minutowa przerwa jest na zakończenie pierwszego obwodu-czyli po wykonaniu całej serii ćwiczeń. I pierwszy obwód za Tobą. W ułożeniu ćwiczeń pomoże Ci książka "Uniwersalny Trening Personalny". Znajdziesz w niej więcej zasad treningu obwodowego, propozycje ćwiczeń, całych obwodów. To świetne źródło inspiracji, zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych.

To ile trzeba zrobić tych obwodów? Bo jeden przecież nie wystarczy.

Wykonaj ich 3, jeśli nigdy nie ćwiczyłeś treningów obwodowych. Z czasem możesz dodać liczbę obwodów. Pamiętaj, że ćwiczenia możesz wykonywać zarówno z obciążeniem, jak i bez. W warunkach domowych świetnie sprawdzają sie kettle, hantle, piłki, mata. A jeżeli znajdziesz wolną chwilę, to poruszaj się dodatkowo na basenie, w terenie, w parku. Każda forma ruchu ekstra działa na Twoją korzyść. Chociaż piszę o tym na końcu, nie zapomnij ani o rozgrzewce ani o stretchingu na koniec wykonanego treningu. To jest zestaw obowiązkowy-bez względu na formę ruchu, którą wybrałaś.

 

Powodzenia!