8 sposobów na wprowadzenie zdrowego żywienia

Jak skutecznie wprowadzić prawidłowe żywienie?

To jest łatwiejsze niż myślisz!

Zdrową dieta bezpośrednio wpływa na styl życia, na to jak się czujesz i na ogólny stanu Twojego zdrowia. Jednym z najprostszych, najszybszych i najbardziej skutecznym sposobem jest zmiana jakości swojego sposobu żywienia.

Zdrowa dieta doda Ci energii, pozwoli schudnąć lub utrzymać zdrową wagę oraz zwiększy funkcjonowanie układu odpornościowego. Te efekty są niemal natychmiastowe!! Stosowanie zdrowej diety długoterminowo zmniejsza ryzyka wystąpienia niektórych chorób i zapobiega otyłości.

Chyba nie muszę Cie specjalnie namawiać 🙂

Podstawy zdrowej diety. Im wcześniej zaczniesz, tym szybciej będziesz czuć się zdrowiej i lepiej, ale możesz iść w swoim własnym tempie:

1. Poznaj podstawowe zasady dobrego odżywiania 🙂
Wybieraj produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce. Ważne jest również, aby wprowadzić do diety ryby, chude mięso i zdrowe oleje, produkty mleczne. Ograniczaj, najlepiej eliminuj przetworzone przekąski i słodycze. Warto!

2. Wprowadzaj zmiany stopniowo 🙂
Nie musisz zmieniać wszystkiego od razu. Wprowadzając etapami zmianę nawyków żywieniowych i stylu życia możesz zdziałać cuda dla ogólnego stanu swojego zdrowia.

3. Skup się na różnorodności!
Wybieraj produkty z podstawowych grup żywności - zboża, warzywa, owoce, oleje, mleko i mięso i fasola.

4. Jedz odpowiednią liczbę porcji 🙂
Spersonalizuj liczbę porcji oraz rodzaj produktów (z każdej grupy żywności) jakie potrzebujesz - w zależności od wieku, płci, masy ciała, wzrostu i poziomu aktywności fizycznej.

5. Zachowaj umiar 🙂
Nie jest konieczne, aby pozbawić się żywności, którą kochasz, nawet jeśli nie jest ona najbardziej zdrowa.. Zamiast tego, po prostu ogranicz pokarmy, które zawierają więcej cukrów i niezdrowych tłuszczów i koniecznie upewnij się, że reszta żywności w Twojej diecie jest zdrowa.

6. Ogranicz spożywanie przetworzonej żywności!
Migdały i jabłko będą lepszym wyborem niż śniadanie w snack barze, które jest wprawdzie bogate w składniki odżywcze, ale jednocześnie zawiera także dużo konserwantów i często mniej błonnika 🙁 Unikaj żywności, która ma długie składniki etykiet, zwłaszcza wtedy, gdy sprawia Ci trudność ich odczytanie albo nigdy o nich nie słyszałaś.

7. Minimalizuj "białą" żywność!
Jedź mniej jasnych produktów zbożowych - białe pieczywo, biały makaron i ryż biały - zamiast tego wybieraj pełnoziarniste pieczywo, makaron i brązowy ryż, które są naturalnie, bogate w składniki odżywcze i zawierają więcej błonnika.

8. Postaw na owoce i warzywa!
Wybieraj owoce i warzywa do każdego posiłku. Tak, nawet do śniadania 🙂 Uważaj jednak na soki - zawierają więcej kalorii i są mniej s niż całe owoce. Pamiętaj, aby unikać soków w kartonach. Te świeżo wyciskane to lepszy wybór.

Ogólne zasady zdrowego odżywiania są takie same dla wszystkich.
Staraj się spożywać dobre połączenie żywności z każdej z różnych grup żywności 🙂

Przyłóż się do nowych nawyków!