Święta a… dieta?!

Wigilia już dziś a Ty już boisz się, że trzy dni przy stole zrujnują pracę jaką wykonałaś do tej pory?

Być może Cię zaskoczę, ale dodatkowe kilogramy, których przybywa nam po świętach to zwykle efekt wywołany przez nadprogramowe kalorie, które pojawiają się w naszej diecie przez… cały grudzień.

To, że kilogramów przybywa nam wyłącznie przez Święta to powszechny mit. Zwykle przybierać na wadze zaczynamy 3 tygodnie przed i jeszcze tydzień po nich!

Dlaczego? Bo w grudniu nasz sposób odżywiania często się zmienia:
-obchodzimy Wigilie w pracy/szkole,
-organizujemy przedświąteczne spotkania ze znajomymi,
-gotujemy świąteczne potrawy (i oczywiście ich próbujemy),
-dojadamy resztki, których po świętach zostaje nam zwykle bardzo dużo,
-obchodzimy imprezę sylwestrową, której zwykle towarzyszą kaloryczne przekąski i rzecz jasna alkohol.
Często pomijamy tę kwestię i wydaje nam się, że dodatkowe kilogramy zawdzięczamy wyłącznie świętom.

Poza tym, dodatkowe kilogramy, które widzisz na swojej wadze po świętach to nie koniecznie tłuszcz, ale też woda czy nie do końca wydalone resztki jedzenia z przewodu pokarmowego. Weź to pod uwagę zanim uznasz że przytyłaś!

Jaki z tego wniosek?
Nie obawiaj się świąt, ale postaraj się zachować zdrowy rozsądek w okresie okołoświątecznym.

Jeśli mimo wszystko szukasz wskazówek, jak przeżyć Święta bez uczucia przejedzenia i dyskomfortu, mam dla Ciebie 10 przydatnych wskazówek:

1. Nie przesiaduj cały dzień przy stole.
2. Używaj mniejszych talerzy.
3. Nie popijaj posiłków słodkimi napojami. Najlepiej postawić na wodę z cytryną, herbatę albo kawę.
4. Nie musisz jeść wszystkich potraw jeśli nie chcesz, postaw na kilka ulubionych i ciesz się ich smakiem jedząc powoli i przeżuwając dokładnie każdy kęs.
5. Postaraj się aby większość Twojego talerza stanowiły warzywa i owoce. Zawarty w nich błonnik zmniejszy Twój apetyt, a witaminy i składniki mineralne dobrze wpłyną na Twoje zdrowie.
6. Siedząc przy stole, pamiętaj, że w świętach najważniejszy jest czas spędzony z rodziną a nie jedzenie wszystkich potraw w nierozsądnych ilościach. Zamiast skupiać się na jedzeniu, ciesz się rozmową z bliskimi i świąteczną atmosferą.
7. Nie jedz na siłę! Naucz się grzecznie odmawiać. Jeśli nie masz na coś ochoty, po prostu podziękuj.
8. Nie przesadzaj z deserami. Zamiast ciasta czy lodów najlepiej wybrać owoce. Jeśli nie potrafisz go sobie odmówić wybierz tylko jeden rodzaj i delektuj się jego smakiem.
9. Po posiłku idź z rodziną na spacer.
10. Jeśli podczas świąt zjadłaś więcej niż planowałaś, nie zadręczaj się tym! Znów powtórzę: Święta to tylko 3 dni, które nie wpłyną znacząco na Twój wygląd i zdrowie. Zdecydowanie ważniejsze są pozostałe dni roku i to na nich powinnaś się koncentrować.