Zadbaj o siebie zimą

Kiedy przychodzi zima, łatwo jest przejść w stan hibernacji i zaniedbać swoje zdrowie.

Wtedy zwykle mniej się ruszamy, więcej czasu spędzamy na kanapie, mniej nam się chce i częściej stawiamy na szybkie, kaloryczne przekąski. Mimo tego warto trzymać się zdrowych nawyków a żeby to sobie ułatwić dostosowuj się po prostu do aktualnej pory roku:

 

  • Gotuj zupy

Zupy są łatwą formą przemycenia większej ilości warzyw do diety. Poza tym większość z nas zdecydowanie za nimi przepada. W końcu nic tak nie rozgrzewa w zimne dni jak miska gorącej zupy. Zaletą zup jest też to, że możesz gotować je raz na kilka dni a dzięki temu oszczędzisz trochę czasu.

  • Trenuj rano

Kiedy za oknem szaro i ponuro a dzień staje się krótszy, poziom energii w ciągu dnia często w miarę upływu czasu spada. Jeśli do tej pory ćwiczyłaś wieczorem, a teraz coraz trudniej Ci się do tego zabrać, spróbuj trenować rano! Poranny trening pobudzi Cię lepiej niż kawa i da kopa do działania na resztę dnia.

  • Jeśli nie chcesz wychodzić… zostań w domu

Kiedy na zewnątrz jest tak zimno, że nie chcesz wychodzić na zewnątrz, ćwicz w domu. W dobie nieograniczonego dostępu do Internetu nie powinnaś narzekać na brak gotowych, domowych programów treningowych. Nie potrzebujesz też specjalnego sprzętu! Wystarczy kawałek podłogi i wygodne buty. Poza tym trening z ciężarem własnego ciała może być równie efektywny co ten zrobiony na siłowni.

  • Dbaj o „spontaniczną aktywność fizyczną”

Zimą zwykle ruszamy się mniej. Rzadziej spacerujemy, więcej przebywamy w pomieszczeniach. Z tego powodu powinnaś szczególnie dbać o jak największą ilość ruchu w budynku. Przestań więc korzystać z windy, wchodź po schodach. Jeśli pracujesz przy biurku postaraj się jak najwięcej wstawać, np. podczas rozmów przez telefon.

  • Unikaj niezdrowych przekąsek

Niskie temperatury sprzyjają też częstszym przekąskom. Chyba nie muszę dodawać, że wybór rzadko pada wtedy na marchewkę czy jabłko? Chęć podgryzania możesz zwalczyć dbając o prawidłowo skomponowaną dietę, na której nie będziesz chodziła głodna. Możesz też zastosować prosty trik: Za każdym razem kiedy najdzie Cię ochota na przekąskę, zaparz sobie herbatę. Kubek ciepłego napoju w dłoni wypełni Twój żołądek, pozwoli trochę oszukać głód i sprawi, że ochota na podgryzanie będzie mniejsza.

Zimą często też zapominamy o piciu wody a więc każdy płyn będzie tu na wagę złota. - radzi dietetyk Bebio.pl Karolina Brzostek