Akcja ciąża, czyli ciało pod kontrolą, kiedy rośnie brzuszek.

Dowiadujesz się, że jesteś w ciąży i pojawia się pytanie: co dalej z moim ciałem? Pierwsze myśli - "Przytyję! Nie będę mogła już ćwiczyć tak aktywnie jak wcześniej. Stracę formę, na którą pracowałam latami. No i ten brzuch… Nie będzie taki jak przed ciążą."

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Zmienia się spostrzeganie świata...rzeczy do tej pory "bardzo ważne" stają się mniej istotne. To okres, kiedy działa się już we dwójkę i dla dwojga. Na szczęście coraz więcej przyszłych mam nie rezygnuje z aktywności fizycznej, a nawet przeciwnie- ciąża dodatkowo motywuje je do podejmowania tych właściwych wyborów dietetycznych, aby ich starania w walce o zdrowie i ładną sylwetkę przynosiły jeszcze lepsze efekty.

Jest wiele form aktywności fizycznej, na którą możesz sobie nadal pozwalać. Po pierwsze skontaktuj się ze swoim lekarzem, czy możesz nadal się ruszać. Jeśli Twoja ciąża przebieg prawidłowo, to aktywność fizyczna nie będzie dodatkowym obciążeniem dla organizmu.

Trening siłowy- jak najbardziej nadal możesz chodzić na siłownię. Pamiętaj, że to nie jest odpowiedni moment na budowanie masy mięśniowej. Skup się raczej na wzmacnianiu nóg

Bieganie- raczej w wersji "light", czyli bez tzw. zadyszki. Wybieraj bezpieczne nawierznie, żeby nie doszło do niepotrzebnej kontuzji. Z czasem jak Twoj maluszek będzie większy zamiast biegania wybierz bardzo szybki marsz lub nordic walking-uznany za najbezpieczniejszą formę ruchu, która dodatkowo uruchamia 85% naszego ciała.

Rower- o ile teren, na którym jeździsz jest bezpieczny. Nie wybieraj się na przełaj, bo można łatwo o się przewrócić, a upadek może się źle skończyć dla Was obojga. Może lepiej wybrać rower stacjonarny?

Nie ważne jaką formę ruchu wybierzesz, pamiętaj że wysiłek ma być o średniej intensywności, tętno około 120-140 uderzeń na minutę.

 

Sport to zdrowie, a ciąża to nie choroba.

 

 

"Światowa Organizacja Zdrowia zaleca minimum 30 min ćwiczeń dziennie dla kobiet spodziewających się dziecka" *

Be Active nr. 4/2015

TAGI:

  • Ela

    A co po ciąży? Jestem sześć tygodni po porodzie i chciałabym zacząć ćwiczyć,ale nie wiem od czego zacząć??

  • Kamila

    Polecam Ci sekret. Zaczęłam ćwiczyć 6 tygodni po porodzie cc. Doskonale przygotuje Cię do cięższych i szybszych ćwiczeń np Bikini. Ja obecnie w 2 ciazy ale już tęsknię za Bikini