BE BETTER – pielęgnacja – krok 10

Na Twojej twarzy gości trądzik, choć okres dojrzewania masz już za sobą?

Przykra wiadomość jest taka, że cera mieszana i trądzikowa nie tylko dotyczy młodzieży. Osoby powyżej dwudziestego roku życia też mogą borykać się z takimi problemami, ale tu do sprawy należy podejść inaczej. Po pierwsze powodów zmian skórnych może być o wiele więcej:
• stres
• nieprawidłowa pielęgnacja
• wahania gospodarki hydro-lipidowej
• dym papierosowy
• promieniowanie UV
• wahania i zaburzenia hormonalne
• nieodpowiednia dieta, nietolerancje pokarmowe

➢ Warto więc zacząć od wizyty u endokrynologa, który zleci szczegółowe badania krwi. Jeśli powodem Twoich dolegliwości są zmiany hormonalne, konieczne będzie oczywiście leczenie.
➢ Chroń skórę twarzy i szyi przed silnymi promieniami UV, zakładaj wówczas kapelusz z dużym rondem.
➢ Wybieraj łagodne kosmetyki, oparte na delikatnych detergentach, naturalne, bez składników drażniących, przesuszających oraz tych zapychających pory.
➢ Unikaj dymu papierosowego.

Polecam też domowe sposoby na walkę z trądzikiem. Dlaczego? Po pierwsze istnieje mnóstwo sprawdzonych przepisów – a po drugie nie będziesz musiała wydawać majątku w aptekach i drogeriach na kosmetyki, niektóre nieodpowiednio dobrane niestety mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku…
1. Jedną z niezawodnych metod jest kuracja drożdżowa. Drożdże do pieczenia mają działanie przeciwtrądzikowe – regulują wydzielanie sebum. Jak się do tego zabrać? Rozgnieć drożdże z niewielką ilością ciepłej wody, zostaw pod przykryciem na 10 minut, a potem nałóż na zmiany skórne. Po 30 minutach zmyj ciepłą wodą, a cały zabieg powtarzaj co dwa dni przez maksymalnie 5 tygodni.
2. Decydując się na domową walkę z wrogiem pamiętaj o aloesie. W kosmetyce nie bez powodu wykorzystuje się jego lecznicze, przeciwzapalne, oczyszczające i nawilżające właściwości. Roślina bogata w witaminy, składniki mineralne i aminokwasy oczyszcza organizm z toksyn, a to cenna wiadomość dla zmagających się z trądzikiem. Bezpośrednio na zmiany skórne możesz nakładać żel z aloesu. Wystarczy obrać grube liście, wydobyć bezbarwny miąższ i gotowe. Metoda jest o tyle ekonomiczna, że aloes możesz po prostu hodować na parapecie we własnym domu. (UWAGA! Najlepszy będzie roślina, która ma przynajmniej 4 lata). Pij sok z aloesu! Wybieraj naturalny i niesłodzony. Wspaniale oczyszcza organizm od wewnątrz. Po detoksykującej kuracji efekt zdrowszej cery murowany!