BE BETTER – psyche – krok 12

OKREŚLAMY CEL
Realistyczny ❤️

Dziś zajmiemy się, przedostatnim etapem metody SMART w formułowania celu. Przed Wami „R” jak realistyczny. Poniższe pytania pomogą Ci sprawdzić, czy Twój cel wytrzyma konfrontację z rzeczywistością. Jeżeli trochę się od niej oderwał – nie przejmuj się! To jest właśnie idealny moment na sformułowanie go tak, żeby był realistyczny. Jeżeli zastanowisz się nad tym właśnie teraz, oszczędzisz sobie w porę niemiłego odkrycia, że porwałaś się z motyką na słońce.
Warto postawić sobie poprzeczkę trochę powyżej swoich możliwości. Zanim to jednak zrobisz, przenalizuj, jakie są Twoje możliwości, czyli tak zwane zasoby. Zwróć uwagę na:
• umiejętności i zdolności potrzebne do osiągnięcia celu,
• wiedzę; czy wiesz, jak swój cel osiągnąć? Jeżeli nie, czy zdobycie tej wiedzy jest dla Ciebie możliwe?
• czas; czy będziesz mieć go wystarczająco dużo? Czy jesteś w stanie zorganizować się tak, żeby znaleźć czas na realizację celu przy Twoich zawodowych zadaniach i obowiązkach rodzinnych? Pamiętaj przy tym punkcie, że często przy planowaniu źle oceniamy czas, nie biorąc pod uwagę np. gorszych dni, ewentualnych chorób albo niespodziewanych wydarzeń, na które nie mamy wpływu. Dlatego dobrze jest mieć jakiś bezpieczny margines bezpieczeństwa.
• zasobów materialnych; czy Twoja sytuacja życiowa, finansowa pozwolą Ci na zrealizowanie celu?
• wsparcie otoczenia; czy możesz liczyć na wsparcie? Jeśli tak, to od kogo? Jeśli nie, to czy przeszkodzi Ci to w osiągnięciu celu? Jak ewentualnie możesz zdobyć to wsparcie gdzie indziej?

PS. MATERIAŁ PRZYGOTOWANY we współpracy z Marta Mizera - psycholog ❣️