BE BETTER – psyche – krok 17

Stwórz plan oparty na zasobach

Zaczynamy tworzyć plan działania!

Przygotowywałaś się do tego przez ostatnie 1️⃣6️⃣ KROKÓW, więc mam nadzieję, że będzie to dla Ciebie łatwe i przyjemne.

Zachęcam Cię do zanotowania, w jaki sposób chcesz realizować swój cel (zapisany w kategoriach SMART, prawda? 😉 wykorzystując swoje mocne strony (zasoby), którym przyglądałaś się przedwczoraj.

Przypominam więc poniżej kilka pytań dotyczących zasobów z 14 kroku wyzwania i podpowiadam na przykładach, jak możesz wykorzystać swoje mocne strony do stworzenia planu działania.

Twoje wewnętrzne mocne strony (zasoby):

• W czym jesteś dobra?
Co przychodzi Ci z łatwością?

Przykład: jestem słowna, zawsze dotrzymuję obietnic; przełożenie na plan działania à umówię się na wspólne treningi z drugą osobą, wtedy z większą łatwością będzie mi zrealizować plan treningowy.

• W czym jesteś skuteczna?

W jakich sytuacjach czujesz swój największy wpływ, sprawczość?

Przykład: jestem świetną organizatorką; przełożenie na plan działania à zorganizuję plan dnia/tygodnia w taki sposób, żeby znaleźć czas na aktywności związane z realizacją celu (trening, zakupy, gotowanie, spędzanie czasu z rodziną, pisanie CV….)

Twoje zewnętrzne zasoby:

• Jeżeli udało Ci się określić, na kogo w swoim otoczeniu możesz liczyć w realizacji swojego celu pod względem wiedzy i doświadczenia, zwróć się do tej osoby z prośbą o radę.

Skorzystaj z jej perspektywy, żeby stworzyć lub doprecyzować swój plan.

Weź jednak pod uwagę, że każdy jest inny i nie wszystkie porady będą pasowały do Twojej osobowości czy stylu życia.

Miej więc w sobie otwartość i elastyczność w wykorzystaniu dobrych rad, które otrzymasz. To Ty znasz siebie najlepiej!

• Twoja sytuacja życiowa.

Tutaj najprostszym przykładem jest sytuacja finansowa, która pozwala na przykład na zakup programów treningowych, rozpisanej diety czy godzinnej konsultacji z doradcą zawodowym.

Równie ważna jest Twoja sytuacja rodzinna. Na przykład, jeśli masz małe dzieci, może oprócz partnera wesprze Cię rodzina lub przyjaciele, żebyś znalazła czas na realizację swojego celu?

Mam nadzieję, że te przykłady pokazały Ci, jaka jest najważniejsza rzeczy w dzisiejszym zadaniu: zaplanować działanie W OPARCIU O TWOJE ZASOBY (mocne strony). 😀 Być może będą Ci przychodzić w trakcie notowania myśli, z czym Ci jest trudno albo co się zwykle nie udaje – jeśli tak, zapisz je gdzieś z boku i zostaw – przydadzą się jutro. W 16 kroku naszego wyzwania pokażę Ci bowiem, jak wykorzystać wiedzę o swoich słabych stronach do osiągania celu!)

PS. Materiał przygotowany we współpracy z Marta Mizera - psycholog