BE BETTER – psyche – krok 63 I 64

Kontynuujemy praktykę uważności.

Kolejne ćwiczenie to UWAŻNA OBSERWACJA.

Pozwala ono zauważyć i docenić proste, oczywiste elementy rzeczywistości i służy połączeniu nas z pięknem naturalnego środowiska, które łatwo może nam umknąć w codziennym pośpiechu.

1. Wybierz jeden element przyrody w najbliższym otoczeniu i skup się na nim przez minutę lub dwie.. np. kwiat, drzewo, owad, chmury, księżyc…

2. Nie rób nic oprócz zauważania tego elementu. Rozluźnij się i obserwuj go tak długo, na ile pozwoli Ci koncentracja.

3. Patrz na wybrany element tak, jakbyś widziała go pierwszy raz w życiu.

4. Eksploruj wzrokiem każdy aspekt wybranego elementu przyrody. Pozwól, aby jego obecność całkowicie Cię pochłonęła.

Jak się czujesz po tym ćwiczeniu? Czy pojawiły się jakieś nowe refleksje, odkrycia? Jeżeli masz ochotę, podziel się nimi w komwntarzach.

Krok 6️⃣4️⃣

Jak Ci idzie praktyka uważności?

Dziś chcemy zaproponować Ci trening UWAŻNEJ ŚWIADOMOŚCI. To ćwiczenie ma na celu zwiększenie świadomości w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności oraz docenianie ich rezultatu.

Wybierz coś, co dzieje się każdego dnia wiele razy, a co uważasz za tak oczywiste, że nawet nie poświęcasz temu uwagi. Może to być na przykład otwieranie drzwi.

Przez jeden dzień za każdym razem, gdy będziesz dotykać klamki u drzwi, zatrzymaj się na chwilę i skieruj swoją uwagę na to, gdzie jesteś, jak się czujesz i dokąd zaprowadzą Cię otwierane właśnie drzwi.

Takim momentem może być również np. otwieranie komputera przed rozpoczęciem pracy lub kolejnego zadania.

Moment, który wybierzesz, nie musi być fizyczną czynnością. Możesz skupić się na przykład na chwilach, w których pojawia się negatywna myśl - zatrzymaj się wtedy, zauważ swoje uczucia i tę myśl, sprawdź, czy Ci jest potrzebna, po czym odsuń ją od siebie.

Może to być moment tuż przed posiłkiem – zanim zaczniesz jeść, zatrzymaj się i skieruj swoją uwagę na zapach i kolor jedzenia lub na przykład na to, jak dobrze jest jeść posiłek z rodziną czy znajomymi.

To ćwiczenie pomaga przełączyć się z automatycznego działania na doświadczanie uważności i wdzięczności z najdrobniejszej rzeczy 🙏🏻

❤️ PS. Materiał przygotowany z Marta Mizera - psycholog