BE BETTER – psyche – krok 65

Dziś ćwiczenie, które zwiększa uważność poprzez SŁUCHANIE.

Kluczowym elementem tego ćwiczenia jest BRAK OCENIANIA dźwięków, które do nas docierają – słuchanie bez wpływu przeszłości czy oczekiwań.

Wiele rzeczy, które czujemy związane są z przeszłością – nie lubimy na przykład jakiejś piosenki, bo przypomina nam jakiś trudny moment. Dlatego dziś zapraszamy Cię do posłuchania czegoś NOWEGO, piosenki lub utworu, którego nigdy wcześniej nie słyszałaś.

Pozwoli Ci to skupić się na uważnym doświadczaniu słuchem.

1. Gdy już wybierzesz nieznany Ci utwór, załóż słuchawki, zamknij oczy i wygodnie usiądź.

2. Spróbuj nie oceniać z góry utworu na podstawie gatunku muzycznego, autora czy wykonawcy. Zignoruj wszystkie te etykietki i zanurz się w dźwiękach na cały czas trwania utworu.

3. Pozwól sobie na odkrywanie każdego aspektu utworu. Nawet, jeżeli w pierwszej chwili muzyka Ci się nie podoba, odsuń na chwilę to uczucie i pozwól swojej świadomości całkowicie zanurzyć się dźwiękach, które słyszysz. Zatop się w muzyce.

4. Odkrywaj utwór przełączając uwagę z jednego instrumentu (głosu), na drugi. Dostrzegaj je nie tylko razem, ale również jako odrębne części. Jeżeli w utworze są partie wokalne, skieruj swoją uwagę na brzmienie głosu, jego skalę i barwę. Jeżeli jest więcej niż jeden głos, również spróbuj je rozdzielić.

(Źródło:http://www.pocketmindfulness.com/6-mindfulness-exercises-you-can-try-today)

Jak Ci się podobało to ćwiczenie?

Czy udało Ci się doświadczyć muzyki bez oceniania, z zupełnie innej perspektywy, z uważnością?

Daj znać w komentarzach!

PS. Materiał przygotowany z Marta Mizera - psycholog ❣️

#bebetterzewachodakowska #misjachoda #fajterka #chodagang 📸 @benmuldersunsets