BE BETTER – psyche – krok 78

Zaczynamy przedostatni tydzień wyzwania! W związku z tym zajmiemy się zagadnieniem UTRZYMANIA ZMIANY. Na początek odrobina teorii. 😉 Psychologowie zajmujący się motywacją z zainteresowaniem badali, w jaki sposób przebiegają w naszym życiu ZMIANY. Zastanawiali się, na jakie etapy dzieli się zmiana, co jest ważne i potrzebne podczas każdego z nich. W 1982 psychologowie James Prochaska i Carlo DiClemente opisali tzw. Transteoretyczny Model Zmiany, zwany również „kołem zmiany” w którym wyodrębnili następujące etapy:
1. Etap wstępnej kontemplacji – gdy jeszcze nie uświadamiamy sobie, że potrzebujemy wprowadzenia zmiany
2. Etap kontemplacji – gdy uświadamiamy sobie problem i potrzebę zmiany oraz zaczynamy rozważać wszystkie za i przeciw
3. Etap przygotowania do zmiany (w naszym wyzwaniu poświęciłyśmy na ten etap pierwsze 20 kroków!)
4. Etap działania – ten etap właśnie kończymy 🙂
5. Etap utrzymania – NA TEN ETAP WŁAŚNIE WKRACZAMY i pojawia się przed nami nowe wyzwanie: JAK UTRZYMAĆ ZMIANĘ? Co robić, żeby nie wrócić do starych nawyków?
Temu zagadnieniu poświęcimy przedostatni tydzień wyzwania. Zanim przejdziemy do konkretnych wskazówek, ZADANIE NA DZIŚ to: przeanalizuj, co zmieniłaś dzięki temu wyzwaniu? Na czym polega ta zmiana, jak jest dziś w porównaniu z pierwszym dniem Be Better? Czy chciałabyś, aby ta zmiana utrzymała się na stałe w Twoim życiu? Jeśli tak, od jutra znajdziesz przydatne wskazówki, które Ci w tym pomogą.

#bebetterzewachodakowska #chodagang #misjachoda #fajterka 📸 @jazz_kass
PS. Materiał przygotowany we współpracy z Marta Mizera - psycholog ❣️