7 przykazań zdrowej diety!

Pamiętaj, że największe zmiany zaczynają się od pierwszego, małego kroku.

Postaraj się codziennie wprowadzić małe modyfikacje w swoim trybie życia! Czas i tak upłynie - spożytkuj go dobrze:

1.Wyeliminuj z diety cukier. Używaj zdrowych zamienników! Na przykład: zamiast lodów zjedz grecki jogurt z mrożonymi jagodami, bananem i wiórkami kokosa.

2. Usuń z jadłospisu przetworzone węglowodany. Jedzenie białego ryżu, chleba i makaronu nie przyniesie Ci wielu korzyści, jeśli chodzi o zdrowie. W tych produktach jest mniej witamin, minerałów i błonnika. Zamień rafinowane ziarna na produkty pełnoziarniste takie jak brązowy ryż, grube kasze, pełnoziarnisty makaron, pieczywo.

3. Nie unikaj tłuszczu! Zadbaj raczej o jego jakość. Wybieraj oleje roślinne takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy, awokado, orzechy, pestki. Wystrzegaj się kwasów tłuszczowych trans! Znajdziesz je w chipsach, krakersach, słodyczach, fast-foodach, zupach w proszku.

4. Zacznij przygotowywać posiłki w domu! Nawyk kupowania jedzenia w biegu może prowadzić do niezdrowych wyborów. Wiem, że jedzenie wszystkich posiłków w domu w niektórych przypadkach jest trudne, ale samodzielne przygotowywanie jedzenia powinno być priorytetem, gdy tylko jest to możliwe. Kiedy gotujesz w domu, wiesz dokładnie jakie produkty lądują na twoim talerzu. Masz więc większą kontrolę nad swoją dietą.

5. Przestań kupować „dietetyczne” produkty, opatrzone napisami „light”, „slim”, „fit” i innymi sugerującymi ich mniejszą kaloryczność. To źródło przytłaczającej ilości aromatów, słodzików, regulatorów kwasowości, emulgatorów, substancji zagęszczających czy soli.

6. Skup się na składnikach, a nie na kaloriach. Dla przykładu: awokado i orzechy są bogate w kalorie, ale w tym samym czasie dostarczają witamin, minerałów, błonnika i zdrowych tłuszczów. Nie warto z nich rezygnować!

7. Jedz jak najwięcej warzyw pod każdą postacią. Zarówno gotowane jak i surowe. Zadbaj też żeby twoja dieta była jak najbardziej urozmaicona a na talerzu pojawiały się różne kolory. Dzięki temu dostarczysz sobie więcej korzystnych dla zdrowia składników.

POWODZENIA!