BE BETTER – psyche – krok 25

CO SIĘ Z TOBĄ DZIEJE, KIEDY W GŁOWIE I CIELE SZALEJE STRES?

Jak sobie możesz pomóc? Ten KROK JEST OBOWIĄZKOWY.. Stres a siła woli.

Na dzisiejszy krok wyzwania #zaprojektujswojejutro będziesz potrzebować min. 20 minut.

Obiecuję, że WARTO!
Jaki wpływ na siłę woli ma stres? Żeby odpowiedzieć Ci na to pytanie, opowiem Ci krótko o reakcji uciekaj albo walcz (ang. fight or flight response).

Jest to fizjologiczna reakcja na widok niebezpieczeństwa, która od zarania dziejów chroni nas (i inne zwierzęta) przed śmiertelnymi zagrożeniami.

Jak działa ten instynkt?

Powiedzmy, że zauważyłaś na swojej drodze jadowitego węża. Natychmiast reaguje na to część Twojego mózgu zwana ciałem migdałowatym, które w mgnieniu oka bije na alarm i natychmiast przygotowuje Twoje ciało do walki lub ucieczki.

Zaczyna się większe wydzielanie hormonów stresu; wątroba uwalnia tłuszcze i cukry dodając Ci energii; płuca zaczynają intensywniej pracować, żeby dotlenić Twoje ciało; krążenie krwi przyśpiesza (dlatego nasze serce zaczyna bić tak szybko!), żeby dostarczyć potrzebne substancje do każdej komórki ciała; słowem – cały organizm mobilizuje się, żebyś miała jak największe szanse na przeżycie.

W tym celu – żeby nie opóźniać Twoich reakcji – zmniejsza się aktywność kory przedczołowej, czyli części mózgu odpowiedzialnej między innymi za kontrolę impulsów. Podsumowując, STRES ZMNIEJSZA ZDOLNOŚĆ SAMOKONTROLI..

Dziś rzadko kiedy spotykamy na swojej drodze śmiertelne niebezpieczeństwo, ale nasz mózg nadal reaguje na stresory tak, jakbyśmy stanęli oko w oko z jadowitym wężem i uruchamia reakcję walki lub ucieczki np. w odpowiedzi na przykrego maila od szefa. Po jakimś czasie układ nerwowy wycisza tę reakcję, chyba że.. żyjesz w chronicznym stresie, który w dodatku uważasz za szkodliwy. Dlatego tak ważne jest umiejętne radzenie sobie ze stresem.

ZADANIE NA DZIŚ składa się z 3 części:

1. Jeżeli nie stosujesz relaksacji, spróbuj! Kelly McGonigal w swojej książce „Siła woli. Wykorzystaj samokontrolę i osiągaj więcej” poleca, aby położyć się w wygodnej pozycji, zamknąć oczy, głęboko oddychać i rozluźniać po kolei mięśnie. Wystarczy 5-10 minut! Możesz poszukać ulubionej relaksacji, np. na YouTubie, gdzie głos lektora pokieruje twoją uwagą i ułatwi odprężenie.

2. Odpowiedz sobie na 3 pytania: co myślisz o stresie i jego wpływie na Twoje życie? Jak oceniasz swój poziom stresu? Czy stres, którego doświadczasz uważasz za dobry czy zły?

3. Obejrzyj 15-minutowe wideo. Zewsząd słyszymy, że stres trzeba ograniczyć, bo jest szkodliwy, a tymczasem okazuje się, że bardzo wiele zależy od tego, jak POSTRZEGASZ stres! Dlatego koniecznie obejrzyj krótki wykład Kelly McGonigal na platformie ted.com pt. „Jak zaprzyjaźnić się ze stresem'.
Są dostępne polskie napisy. Jeżeli nie znajdziesz czasu dziś, koniecznie wróć do tego filmu – ten kwadrans może dosłownie zmienić Twoje życie!

UWAGA! Pamiętaj o wizualizacji! Do końca tygodnia będę Ci codziennie o niej przypominać, potraktuj to jak PSYCHE-odpowiednik dodatków treningowych. Mam nadzieję, że wejdzie Ci w nawyk i będziesz robić ją dłużej, nawet jak przestanę o niej przypominać.