Zadbaj o zdrowie jesienią

Trudno pogodzić się z tym, że lato odchodzi. Jednak nie można poddać się jesieni! Należy wręcz sumiennie przyłożyć się do okiełznania tej pory roku.

Jak to zrobić?

1. Nie rezygnuj z ruchu. Wiem, że pogoda do tego nie zachęca, ale aktywność fizyczna to podstawa jeśli nie chcesz, aby w przyszłości dopadły Cię choroby cywilizacyjne. Staraj się chodzić jak najwięcej pieszo, baw się z dziećmi, a w czasie wolnym ograniczaj oglądanie telewizji czy siedzenie przed komputerem. Zamiast tego idź na spacer. Dzięki ruchowi poprawisz nie tylko swoje zdrowie, odporność, zapewnisz prawidłową pracę jelit, ale zadbasz też o wygląd i lepsze samopoczucie.

2. Naucz się radzić sobie ze stresem. Stres to nieodłączny towarzysz współczesnego stylu życia. Niestety w nadmiarze prowadzi do zaburzeń snu, kłopotów z masą ciała i ogólnych problemów zdrowotnych. Naucz się odpoczynku, wyciszenia, stosuj techniki relaksacyjne, które pomogą Ci sobie z nim radzić.

3. Wyrzuć z diety produkty będące źródłem rafinowanego cukru. Niestety cukier można znaleźć już chyba wszędzie. Nie tylko w słodkich potrawach czy napojach… Dlatego czytaj etykiety i wybieraj te z dobrym składem.

4. Bezwzględnie wyeliminuj też tłuszcze trans! W zdrowej diecie nie ma na nie miejsca. Tłuszcze trans zwiększają ryzyko zachorowania m.in. na choroby układu krążenia, cukrzycę, niepłodność… Znajdują się przede wszystkim w wyrobach cukierniczych, fast-foodach, krakersach, chipsach, zupkach z proszku. Kiedy robi się zimno, wiele osób nachodzi szczególna ochota na tego typu produkty. Następnym razem kiedy po nie sięgniesz, zastanów się czy warto.

5. Zamiast powyższych stawiaj na produkty naturalne, niskoprzetworzone, jak: warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięsa, ryby, rośliny strączkowe, zdrowe tłuszcze.

6. Skoro przyszła jesień a więc pora kiedy słońca jest jak na lekarstwo, pamiętaj o suplementacji witaminy D! Niestety, większość Polaków ma jej niedobory, właśnie ze względu na brak słońca przez większą część roku. Zgodnie z zaleceniami, powinno się ją suplementować od września do kwietnia a w lato wystawiać się codziennie między godziną 10:00 a 15:00 przez około 15 minut na słońce.

Niech jesień będzie aktywna, zdrowa i kolorowa!