ZDROWY NOWY ROK

Wejdź w Nowy Rok z pełnym zaangażowaniem.

Możesz snuć milion planów lub po prostu zacząć działać. To początek nowej drogi!

Motywacja, zdrowie, szczęście niech nie opuszcza Cię cały nadchodzący Rok!

Jednak szczęściu trzeba pomagać. Postaraj się świadomie podejść do zmian w Nowym Roku. Oto kilka pomocnych zasad:

1. Pamiętaj robisz to dla siebie! Zapisz, zapamiętaj i zacznij stosować! Nie robisz tego dla innych czy dla mniejszych cyferek na wadze. Robisz to dla kształtowania charakteru. Zobaczysz jak poczujesz się silna i pewna siebie!

2. Zrób porządki! Sprawdź co „drzemie” w Twoich szafkach. Lista produktów, których warto się pozbyć jest długa:

  • słodycze, lody,
  • chipsy,
  • zapasy cukru,
  • produkty w proszku (zupy, sosy, zestawy przypraw),
  • kolorowe płatki śniadaniowe,
  • nektary, napoje słodkie i gazowane, rozpuszczalne herbaty, wysokosłodzone dżemy,
  • kremy do pieczywa,
  • owoce w syropie,
  • alkohol,
  • gotowe dipy i sosy.

Zabierz sobie z oczu niepotrzebne pokusy.. ale i niekorzystne dla zdrowia produkty. Zaproś gości na wieczór i zaserwuj to czego chcesz się pozbyć - ewentualnie rozdaj.

3. Ma być zdrowo! To wyzwanie ma odwrócić Twój stosunek do jedzenia! Jedzenie nie jest Twoim wrogiem. Wręcz przeciwnie odżywia wszystkie komórki w Twoim ciele.

4. Ma być smacznie! Nie zapominaj o tym, że jedzenie jest jedną z większych przyjemności. Dlatego pamiętaj o używaniu przypraw. Najlepsze będą te monoskładnikowe – czyli takie bez dodatków soli, beznoesanu sodu itp.

5. Będzie aktywnie! Bez względu na to czy będziesz robiła trening na macie czy śmigała na łyżwach, nartach ruch to podstawa!

6. Pamiętaj o wodzie! Bazowa ilość to 1,5 l wody dziennie. Wiesz, że Twoje ciało w większość składa się z wody. Zatem musisz ją dostarczać codziennie na bieżąco. Szczególnie, że trenujesz regularnie.

7. Wybierz dzień, w którym znajdzie się posiłek „cheat meal”. Lepiej zaplanować luzowanie szelek. Wtedy w inne dni nie będziesz skłonna podjadać.

8. Ustal stałe godziny posiłków. Powinnaś codziennie zjadać 4 lub 5 posiłki dziennie (w odstępach 3-4 godziny). Zapisz godziny posiłków na kartce i powieś ją na lodówce. Dodatkowo przez pierwszy tydzień nastaw budziki (np. w telefonie), które będą dzwoniły w godzinach posiłków. Ułatwi Ci to przyzwyczajenie się nowych godzin posiłków. Wtedy w ferworze pracy czy domowych obowiązków nie zapomnisz o jedzeniu.

9. Znajdź czas na relaks i regenerację. Tym razem weź ten punkt na poważnie. Znajdź swój sposób na odpoczynek. Książka, koncert, masaż, peeling czy wizyta u kosmetyczki. Postaraj się wygospodarować dla siebie czas. Chociaż raz w tygodniu znajdź czas dla siebie – tyle ile możesz sobie na to pozwolić.

10. Doceń siebie. Postaraj się chwalić siebie za swoje zalety. Zacznij być z siebie dumna! Jest za co.. tylko poszukaj!  Pielęgnuj swoje mocne strony!
To będzie wyzwanie żywieniowe, treningowe ale i mentalne.

Dietetyk Bebio.pl Marta Kielak radzi:

Pamiętaj, że nie są to zasady "bycia na diecie". Wymaż to hasło ze swojego słownika! Zastosuj te wskazówki jako przewodnik po zdrowym trybie życia.

SMACZNEGO I ZDROWEGO NOWEGO ROKU!