BE BETTER – psyche – krok 26

Sprawdź sposób na uruchomienie SAMOKONTOLI - prosty, bezpłatny i dostępny dla każdego!

Spróbuj.. O D D Y C H A J❣️

Wiesz, że siła woli jest wpisana w nasz INSTYNKT?

Wczoraj pisałam o reakcji uciekaj albo walcz (ang. fight or flight response), natomiast dziś chcę przybliżyć Ci inny mechanizm, który psycholog Suzanne Segerstrom nazwała REAKCJĄ ZATRZYMANIA I PLANOWANIA (ang. pause-and-plan response).

Polega ona na tym, że wyhamowuje pobudzenie naszego organizmu (które odczuwamy np. na widok wielkiego kawałka czekoladowego tortu) i zwiększa ilość energii przekazywanej do naszego mózgu.

Wzmacnia się wtedy praca kory przedczołowej, która odpowiada między innymi za kontrolę impulsów i planowanie. Kora przedczołowa przekazuje do innych części mózgu informację:

URUCHAMIAMY SAMOKONTROLĘ❣️❣️❣️

Dzięki temu możemy wziąć głębszy oddech, zatrzymać się z ręką na klamce cukierni, chwilę się zastanowić i… zawrócić.

A teraz wspaniała wiadomość:

nie dość, że samokontrola jest równie silnym instynktem, jak reakcja uciekaj albo walcz, to jeszcze możemy pomóc sobie w jej uruchomieniu!

Sposób na to jest prosty, bezpłatny i dostępny dla każdego!!!

Mam nadzieję, że siedzisz, bo możesz być w szoku:

wystarczy, że nauczysz się odpowiednio ODDYCHAĆ!

Żeby wzmocnić swoją siłę woli, zwolnij swój rytm oddechu tak, żeby robić 4-6 oddechów na minutę.

Postaraj się, żeby każdy trwał 10-15 sekund.

Uwaga!

NIE WSTRZYMUJ przy tym oddechu (to tylko zwiększa stres!), ale stopniowo WYDŁUŻAJ wdech i wydech.

Początkującym łatwiej jest wydłużać wydech. Pamiętaj, żeby zrobić wydech do samego końca, wtedy dużo łatwiej jest wziąć większy wdech.

To może wymagać odrobiny ćwiczeń, więc bądź cierpliwa.

I nie przejmuj się, jeżeli od razu nie będziesz w stanie tak zwolnić rytmu oddychania – już w momencie, gdy osiągniesz 12 oddechów na minutę, wzmocnisz swoją reakcję zatrzymania i planowania! 🙂

DLA CHĘTNYCH: Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o sile woli jako instynkcie oraz jak wpływa na nią stres, przeczytaj drugi rozdział książki „Siła woli. Wykorzystaj samokontrolę i osiągaj więcej” Kelly McGonigal (str. 55-89, wyd. Sensus).

UWAGA! Pamiętaj o wizualizacji! Dziś przypominam Ci o niej po raz ostatni❣️ Materiał przygotowany zMarta Mizera - psycholog ❣️