Co jeść po treningu?

Posiłek po ćwiczeniach jest bardzo ważnym aspektem dbania o swój organizm.

Kiedy trenujesz, tracisz wodę, elektrolity, zużywają się zapasy glikogenu w twoich mięśniach. Z tego powodu powinnaś wspomóc regenerację swojego ciała!

Pamiętaj więc, aby po treningu:

  • Wypić wodę.

Jej straty są różne w zależności od indywidualnych predyspozycji (niektórzy pocą się więcej, inni mniej), rodzaju aktywności fizycznej czy warunków w jakich ćwiczysz…

Skąd masz więc wiedzieć ile wody straciłaś?

Jest na to prosty sposób. Zważ się przed i po treningu. Różnica na wadze to właśnie utracone płyny. Odejmij od tego ilość wody, którą wypiłaś w trakcie ćwiczeń.

Przykład?

Po treningu Twoja waga pokazuje 1 kg mniej, ale w międzyczasie wypiłaś 500 ml wody? Różnica, czyli 500 ml to utracone płyny. Chcąc uzupełnić stratę pomnóż tę wartość x 1,5. Wychodzi 750 ml-tyle powinnaś wypić po treningu.

 

  • Zjeść porcję białka

Podczas ćwiczeń w Twoich mięśniach powstają mikrouszkodzenia, które stymulują twój organizm do budowania mocniejszych mięśni. Materiałem budulcowym jest białko, a więc zadbaj o to żeby pojawiło się w twoim posiłku po treningowym.

Sięgaj więc po jogurt naturalny, twaróg, mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe.

 

  • Uzupełnić węglowodany

Tak jak mówiłam na początku, kiedy ćwiczysz Twój organizm zużywa też zgromadzone w mięśniach zapasy glikogenu. Żeby je uzupełnić powinnaś dostarczyć sobie węglowodanów.

Znajdziesz je np. w pieczywie, kaszach, ryżu, owocach.

 

Całość warto uzupełnić o warzywa lub owoce, które dostarczą Ci witamin i antyoksydantów.

 

Po treningu możesz więc zjeść np.

-indyka z ziemniakami i surówką

-pieczone tofu z ryżem i warzywami

-dorsza z kaszą i sałatką

-potrawkę warzywna z soczewicą i chlebem

-koktajl z jogurtem, płatkami owsianymi i owocami