Organizacja zdrowego odżywiania ❤️
„Nie mam czasu” to jedna z najczęstszych wymówek dotyczących zdrowego odżywiania.
Większość z nas żyje w biegu.
Praca, obowiązki domowe, dzieci… gdzie tu znaleźć czas dla siebie?
Rzeczywiście czasami może stanowić to wyzwanie ale wiesz co?
Jest na to sposób.
A mianowicie dobra organizacja!
• Brak czasu rano na śniadanie?
Możesz przygotować je wieczorem, poprzedniego dnia. Przed położeniem się spać wystarczy zalać płatki owsiane wodą i odstawić na całą noc. Rano możesz dodać do nich świeży owoc lub kilka łyżek jogurtu naturalnego.
• Nie zapominaj że zdrowe posiłki nie muszą być skomplikowane. Przygotowanie owsianki, zdrowej kanapki czy koktajlu zajmie Ci dosłownie chwilę!
• Polub potrawy jednogarnkowe takie jak leczo, gulasz, które przygotowuje i odgrzewa się szybko, a także potrawy takie jak sałatki, zupy i koktajle.
• Robiąc zupę pamiętaj że możesz skorzystać z mrożonek! W sklepach jest dużo gotowych mieszanek warzywnych, które są już obrane i pokrojone dzięki czemu czas przygotowania zupy jest o wiele krótszy!
• Główne posiłki (takie jak np. obiady) przygotowuj raz na 2-3 dni. Każdego dnia wystarczy, że wyjmiesz porcję z lodówki i podgrzejesz. Zajmie Ci to kilka minut!
• Możesz też gotować rzadziej i po prostu mrozić potrawy, żeby nie straciły swojej świeżości.
Jak mrozić potrawy?
Po przygotowaniu potrawy podziel ją sobie na porcje i przełóż do szczelnych opakowaniach/woreczków do przechowywania żywności.
Każdy pojemnik/porcję opisz datą włożenia do zamrażalnika i nazwą potrawy.
Pamiętaj żeby zamrażać świeże potrawy.
Jak rozmrozić później porcję?
Jeśli wiesz że będziesz chciała zjeść ją po południu, wystarczy, że rano przełożysz posiłek z zamrażarki do lodówki.
Później wystarczy ją tylko podgrzać.
Pamiętaj, żeby nie zamrażać ponownie raz rozmrożonych produktów!
• Planuj swoje posiłki a na zakupy chodź z listą zakupów. Możesz je robić codziennie lub raz na kilka dni – wybór należy do Ciebie.
• Zaopatrz się w pojemniki do pakowania lunchu do pracy. Własny posiłek pod ręką pozwoli Ci uniknąć pokus w postaci wysokokalorycznych przekąsek i niekoniecznie zdrowego lunchu zjedzonego w pośpiechu na mieście.
• Kiedy jesteś poza domem a pod ręką jest tylko sklep spożywczy nie kupuj batoników, ciastek czy drożdżówek. Lepiej postaw na jogurt naturalny, kefir, owoce np. banana czy jabłko, orzechy…
To produkty dostępne w każdym sklepie!
• Poproś domowników o wsparcie i przyłączenie się do zdrowego odżywiania. Dzięki temu (jeśli obowiązek gotowania spoczywa na tobie) nie będziesz musiała gotować podwójnie.
Zaoszczędzisz nie tylko czas, ale też zadbasz o zdrowie najbliższych!
• Ustaw w telefonie alarm co 3 godziny, który przypomni Ci o posiłku. Dzięki temu, nawet gdy będziesz bardzo zajęta w pracy, nie zapomnisz o konieczności dostarczenia organizmowi kolejnej porcji energii. Jeśli nie masz czasu na duży posiłek wypij przynajmniej koktajl.