Ważny temat – nawadnianie organizmu

Ważny temat, ktory czesto bagatelizujemy. Nawadnianie organizmu!

Woda stanowi około 60-70% masy ciała i spełnia wiele różnorodnych funkcji w Twoim organizmie - zapewnia prawidłowe trawienie, bierze udział w procesach przemiany materii, reguluje temperaturę ciała oraz usuwa z organizmu produkty toksyczne. Poza tym woda wpływa na efektywność zarówno umysłową, jak i fizyczną. Dlatego prawidłowe nawodnienie to podstawa dobrego funkcjonowania całego ciała. Oto kilka wskazówek jak skutecznie się nawadniać:

  1. Sięgaj przede wszystkim po naturalną wodę mineralną o niskiej zawartości sodu. Wody mineralne w przeciwieństwie do źródlanych mają stabilny skład chemiczny i korzystnie oddziaływują na zdrowie.
  2. Zawsze dokładnie czytaj informacje na etykiecie i sprawdzaj zawartość składników mineralnych. Wybieraj wody średniozmineralizowane, czyli takie, które zawierają co najmniej 500 mg minerałów w 1 litrze.
  3. Pij powoli, małymi łykami, nie wlewaj wody w siebie.
  4. Nie dopuszczaj do pojawienia się uczucia pragnienia. Jeśli chcesz skutecznie nawodnić swój organizm, to uzupełniaj płyny przez cały dzień.
  5. Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na wodę! Im dłużej i intensywniej ćwiczymy, tym więcej wody powinnyśmy wypić po zakończonym treningu, aby uzupełnić jej straty. Jeśli trening trwa krócej niż 45 minut wystarczy sama woda mineralna. Przy dłuższym wysiłku możemy sięgnąć po napoje izotoniczne.
  6. Wystrzegaj się natomiast wód smakowych, do których dodawane są sztuczne aromaty, cukier i konserwanty. Woda smakowa może i gasi pragnienie, ale na pewno dostarcza porządną ilość cukru, a razem z nim kalorii!