“Cuda na kiju”

Z przymrużeniem oka należy przyglądać się tzw. nowinkom i trendom w żywieniu. Większość nowych produktów i diet nie jest wystarczająco przetestowana - nie wiadomo jakie skutki mogą spowodować. Nie ufajmy ślepo producentom lub koleżankom, gdyż to może się odbić na naszym zdrowiu.

Zazwyczaj modne nie oznacza wcale zdrowe i racjonalne. Nowatorskie podejście, owszem, może się okazać korzystne. Jednak dopóki nie sprawdzi się danych trendów w praktyce na ogromnej grupie, nie warto ryzykować. Przykładem są przede wszystkim wszelkie "diety cud". Wciąż przybywa „cudownych” form odchudzania odchudzania, a jakoś otyłych nie ubywa.

Rozsądek i odrobina wiedzy powinny uchronić nas przed nieuczciwymi praktykami, a dopóki nie otrzymamy zaleceń od prawdziwych specjalistów, nie próbujmy na sobie wymyślnych metod.

Nikt nie chce być przecież „królikiem doświadczalnym”, szanujmy swoje zdrowie i dbajmy o siebie najprostszymi sprawdzonymi metodami: racjonalnym odżywianiem i regularną aktywnością fizyczną. Nic nie zapewni nam trwalszych i bezpieczniejszych efektów. Szczupłe i zdrowe ciało jest w zasięgu ręki.
Trzeba tylko trochę dać od siebie, a nie czekać na „magiczną” zmianę.

Tutaj cudów nie ma! 

Nigdy nie jest za późno na zmianę sposobu żywienia. Badania naukowców z Uniwersytetów w Pitsburgu i Londynie, tylko to potwierdzają. Wystarczy krótkotrwała zmiana nawyków żywieniowych, konkretnie zwiększenie liczby błonnika pokarmowego w codziennej diecie (kosztem mniejszej ilości tłuszczu i białka zwierzęcego), aby zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworów (szczególnie układu pokarmowego).

Nie od dziś wiadomo, że dieta tzw. zachodnia podnosi ryzyko wielu chorób - przede wszystkim tych dietozależnych. Jednakże, dzięki najnowszym badaniom wiadomo, iż procesy chorobowe można się zmniejszyć lub nawet odwrócić, dzięki racjonalnej diecie. Już okres dwóch tygodni od zastosowania pozytywnych zmian w żywieniu, daje pierwsze efekty - zmniejszenie zmian zapalnych w jelitach.

Znowu potwierdza się rola profilaktyki, a przede wszystkim ogromnej roli żywienia, jako elementu stylu życia na który mamy całkowity wpływ.
Na co czekasz? Zadbaj o bogatą w warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty dietę. Nie odkładaj tego w nieskończoność. Szkoda czasu na marnowanie zdrowia.
Nie marnuj swojego potencjału!