Na niepogodę

Jesienna chandra sprzyja gorszemu samopoczuciu i przybieraniu na wadze. Nie daj się im!

 

 

Jesienną porą nie dość, że wzrasta apetyt (zaburzenia wydzielania hormonów) to chętniej sięgamy po tuczące - kaloryczne, tłuste, słodkie przekąski lub dania. Kiedy organizm zaczyna już tyć, jeszcze gorzej ma się nasze samopoczucie i wpadamy w błędne koło, czyli „na pocieszenie” sięgamy po kolejne niezdrowe przekąski.
Na domiar złego, niedobór promieni słonecznych, powoduje zwiększenie senności i spadek energii - nie chce nam się ruszać i jeszcze bardziej popadamy w marazm.
Brak słońca to też problem niedoboru witaminy D, która chroni przed infekcjami i otyłością, wzmacnia kości i poprawia pracę układu krążenia. Witamina D to również pomoc w walce z łagodną depresją, co oznacza, że skutki niedoborów mogą być bardzo dotkliwe szczególnie jesienią, kiedy to dopada nas tzw. przesilenie.
Ustrzec się jesiennej chandrze, możemy tylko wtedy, jeśli odpowiednio przygotujemy do tego starcia, nasze organizmy. Zdrowy styl życia to absolutna podstawa! Różnorodna, pozbawiona bezwartościowych produktów dieta to numer jeden.

Aktywność fizyczna, regularna i choć trochę na świeżym powietrzu to numer dwa na naszej liście. Dopełnieniem jest zdrowy sen, czyli min. 7 h regeneracji, odpoczynku dla ciała i umysłu. Pamiętajmy, że właściwa higiena snu to niezbędny element tej układanki „zdrowia”. Proste, a jakie skuteczne! Sama się przekonaj!

O co zadbać w codziennym jadłospisie, żeby pozbyć się smutku i rozdrażnienia towarzyszącemu Nam znacznie częściej, zwłaszcza kiedy brakuje słońca? Wspomóż się endorfinami na talerzu!

Wybieraj:
• Tłuste ryby morskie
• Awokado
• Orzechy
• Cytrusy
• Kakao
• Pełnoziarniste produkty zbożowe

Przetrwasz jesień i zimę bez szwanku, jeśli jeszcze odpowiednio doprawisz każde danie. Walory smakowe i przyjemność z jedzenia podkręcą odpowiednie przyprawy - chili, cynamon, goździki, kardamon, kurkuma.

Niech moc przypraw będzie z Tobą!

Nie objadaj się, unikaj przetworzonych i tłustych dań oraz słodyczy i większych ilości używek. Ominą Cię drastyczne wahania poziomu cukru we krwi, bóle żołądka i głowy, a przede wszystkim poczucie winy, wynikające z folgowania sobie. Klucz do uniknięcia jesienno-zimowej chandry to zdrowa i zbilansowana dieta.