Składniki ważne w redukcji tkanki tłuszczowej

Utrzymać tkankę tłuszczową w ryzach to dla niektórych nie lada wyzwanie. Jak utrzymać ją na optymalnym poziomie? Pytanie, które wraca jak boomerang.

Podążaj za poniższymi wskazówkami i ciesz się piękną figurą!

1. Jedz więcej błonnika!

Badania wykazują, że długoterminowe zwiększenie spożycia błonnika w diecie skutkuje zmniejszeniem się tkanki tłuszczowej trzewnej (czyli gromadzącej się wokół narządów wewnętrznych, w okolicy brzucha).

2. Jedz więcej białka!

Białko jest niezbędne w procesie budowania i naprawiania mięśni. Proteiny korzystnie wpływają też na Twój metabolizm. Na dłużej dają uczucie pełności, dzięki czemu posiłki białkowe zapobiegają napadom głodu. Na dodatek białka spowalniają wchłanianie węglowodanów, co reguluje poziom cukru we krwi. Duże wahania poziomu glukozy we krwi skutkują wzrostem wyrzutu insuliny i odkładaniem się tkanki tłuszczowej.

3. Koniecznie zredukuj spożycie cukru!

Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, zdecyduj się na owoce. Wszystkie pokusy z przetworzonymi słodyczami będą oddalały Cię od celu. Dodatkowo wahania poziomu glukozy we krwi nie będą służyły Twojemu nastrojowi, sile i apetytowi.

4. Zamień kwasy nasycone na nienasycone!

Włącz do swojej diety nasiona pestki, orzechy, algi, ryby i zielone warzywa liściaste. Badania wykazują, że osoby spożywające więcej kwasów tłuszczowych nasyconych (masło, smalec, śmietana, wyroby cukiernicze, fast foody, olej palmowy) częściej mają problemy z nadmiarem tkanki tłuszczowej trzewnej.

5. I oczywiście: aktywność fizyczna!

Fitness, bieganie, pływanie, jazda na rowerze sprzyjają spalaniu tkanki tłuszczowej. Pamiętaj, iż aktywnym trzeba być całe życie, a nie tylko kiedy chcesz zrzucić zbędne kilogramy.