Sekrety urody

Gęste, lśniące włosy, mocne paznokcie i promienna cera to dla większości z nas ważny atrybut i element atrakcyjnego wyglądu.

Nie zapominaj jednak, że wygląd skóry, włosów i paznokci świadczy także o stanie Twojego zdrowia! Wiele błędów wynikających ze stosowania niezbilansowanej diety organizm komunikuje właśnie poprzez stan Twojego ciała. Łamiące się paznokcie, wypadające włosy czy ziemista cera mogą być sygnałem że w Twoim jadłospisie brakuje niektórych składników odżywczych takich jak białka, witaminy, składniki mineralne.

 

O czym trzeba szczególnie pamiętać chcąc zadbać o wygląd?

 

Odpowiednia podaż energii (kalorii) w ciągu dnia

Długotrwałe „głodzenie“ może przyczynić się do wypadania włosów oraz osłabienia płytki paznokciowej. Pamiętaj zatem, żeby codziennie dbać o zbilansowaną dietę, czyli taką, która będzie dostarczała odpowiedniej ilości kalorii, białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin, składników mineralnych.

 

Podaż białka

Białka zbudowane są z aminokwasów a niektóre z nich (takie jak cysteina i metionina) biorą udział w syntezie keratyny, dzięki czemu stymulują wzrost włosów a także regulują proces rogowacenia paznokci i naskórka.

Metionina to aminokwas egzogenny (czyli taki, którego organizm nie potrafi sam syntetyzować) dlatego musi być dostarczana z dietą. Jego niedobory są jednak rzadkością, zarówno w diecie tradycyjnej jak i wegetariańskiej czy wegańskiej. Dobrymi źródłami białka w diecie są mięso, jaja, nasiona roślin strączkowych, orzechy.

Cysteina jest aminokwasem, który dla prawidłowej syntezy w organizmie wymaga odpowiedniej podaży witaminy B6 i B12, kwasu foliowego oraz metioniny. Kwas foliowy znajdziesz przede wszystkim w ciemnozielonych warzywach, roślinach strączkowych, owocach, źródłem witaminy B12 są wyłącznie produkty pochodzenia zwierzęcego, natomiast witamina B6 znajduje się w warzywach liściastych, awokado, kiełkach pszenicy, groszku zielonym, fasoli, orzechach, bananach, mące, nabiale, mięsie drobiowym, rybach oraz jajach.

 

Witaminy i składniki mineralne

Dla ładnego wyglądu niezbędne są też:

  • Witamina E - zwana „witaminą młodości“, która jako silny przeciwutleniacz usuwa z Twojego organizmu wolne rodniki. Wpływa na elastyczność skóry, jej prawidłowe nawilżenie i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Dobrym jej źródłem są oleje roślinne oraz orzechy.
  • Witamina C to kolejny przeciwutleniacz. Stymuluje produkcję kolagenu w skórze. Znajdziesz ją przede wszystkim w warzywach i owocach (najwięcej w papryce, czarnej porzeczce, natce pietruszki, owocach dzikiej róży)
  • Witamina A - jej niedobór powoduje suchość skóry i włosów oraz łamliwość paznokci. Jej źródła to np. marchew, brokuły, szpinak, brzoskwinie, masło, jaja.
  • Biotyna- podaż tej witaminy przyczynia się do zwiększenia elastyczności i grubości włosów oraz paznokci. Znajduje się w orzechach, nasionach soi, jajach. Biotynę razem z cynkiem stosuje się w leczeniu łysienia.
  • Cynk - zapobiega kruchości i łamliwości paznokci, a jego niedobór może prowadzić do wypadania włosów. Znajdziesz go w rybach, owocach morza, produktach pełnoziarnistych, mleku, pestkach i orzechach.
  • Żelazo-jego niewystarczająca podaż prowadzi do niedokrwistości (potocznie nazywanej anemią), objawiającej się bladą skórą, słabymi paznokciami, szorstkimi i matowymi włosami. Żelazo znajdziesz np. w mięsie, natce pietruszki, czerwonej soczewicy
  • Krzem- to składnik mineralny, który uczestniczy w syntezie kolagenu, zapobiega procesowi wiotczenia i starzenia się skóry. Wzmacnia włosy i zapobiega łamaniu się paznokci. Występuje m.in.: w ziarnach zbóż, skórce owoców, czosnku
  • Selen-pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, dzięki czemu wpływa na procesy starzenia się komórek organizmu. Jego źródłem są owoce morza, ryby, mięso, produkty pełnoziarniste, grzyby, czosnek, orzechy brazylijskie, cebula, jaja.

 

Nie wolno zapominać także o piciu wody, która warunkuje prawidłowe nawilżenie skóry.

 

Sama widzisz, jak wiele składników odżywczych ma wpływ na wygląd włosów, skóry i paznokci. Postaraj się więc zadbać o zbilansowaną dietę, dostosowaną do Twoich potrzeb. W razie niedoborów (potwierdzonych wynikami badań) możesz również zastosować suplementację.

 

Suplement diety VIVITA dzięki zawartości cynku i witaminy A wspomaga kondycję włosów, skóry i paznokci.