Selen mimo, że jest pierwiastkiem występującym w ilościach śladowych w Twoim organizmie, odgrywa ważną rolę w jego prawidłowym funkcjonowaniu.
Poznaj najważniejsze funkcje tego pierwiastka:
Jest konieczny dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego
Odgrywa ważną rolę w przekazywaniu impulsów w ośrodkowym układzie nerwowym
Stanowi składnik wielu enzymów które pełnią w organizmie ważne funkcje
Jest tez silnym antyoksydantem (chroni organizm przed działaniem wolnych rodników)
Jego podaż na odpowiednim poziomie warunkuje prawidłową pracę tarczycy
Jest niezbędny dla procesu dojrzewania plemników, ich prawidłowej ruchliwości i żywotności, dzięki czemu jest bardzo ważny dla płodności mężczyzn.
Niedobór selenu może przyczynić się do powstawania wielu chorób (nowotworów, chorób neuropsychiatrycznych, chorób układu krążenia). Jak wynika z pełnionych przez niego funkcji, odpowiada też za zwiększoną podatność na infekcje wirusowe oraz zaburzenia płodności u mężczyzn.
Ile selenu powinno znaleźć się w Twojej diecie?
Zapotrzebowanie na selen według norm Instytutu Żywności i Żywienia przedstawia się następująco:
Dzieci 1-3 r.ż.- 20 ug
Dzieci 4-9 r.ż.- 30 ug
Chłopcy i dziewczęta 10-12 r.ż.- 40 ug
Mężczyźni i chłopcy od 13 roku życia- 55 ug
Kobiety i dziewczęta od 13 roku życia 55 ug
Ciąża- 60 ug
Laktacja- 70 ug
Źródła selenu w diecie
Zawartość selenu w żywności zależy od wysycenia nim środowiska w którym jest ona uprawiana (selen w największym stężeniu znajduje się w glebie i wodzie). Z kolei jego zawartość w produktach pochodzenia zwierzęcego jest uzależniona od jego zawartości w paszy. W Polsce stężenie selenu w glebie jest dość niskie dlatego też jego przeciętne spożycie w żywności szacuje się na 40 ug/d.
Produkty zasobne w ten mikropierwiastek to m.in. owoce morza, ryby, mięso, produkty pełnoziarniste, grzyby, czosnek, orzechy brazylijskie, cebula, jaja, orzechy brazylijskie (kluczowe jest jednak ich pochodzenie: najlepiej wybierać te z Ameryki Południowej, Peru, Brazylii).
Jeśli podejrzewasz u siebie niedobór tego pierwiastka, warto wykonać w tym kierunku badania a w przypadku stwierdzenia niedoboru-możesz włączyć jego suplementację.
Naturalne wzmocnienie organizmu możesz wspomóc również Vivitą.