Wsparcie selenem

Selen mimo, że jest pierwiastkiem występującym w ilościach śladowych w Twoim organizmie, odgrywa ważną rolę w jego prawidłowym funkcjonowaniu.

Poznaj najważniejsze funkcje tego pierwiastka:

 Jest konieczny dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego
 Odgrywa ważną rolę w przekazywaniu impulsów w ośrodkowym układzie nerwowym
 Stanowi składnik wielu enzymów które pełnią w organizmie ważne funkcje
 Jest tez silnym antyoksydantem (chroni organizm przed działaniem wolnych rodników)
 Jego podaż na odpowiednim poziomie warunkuje prawidłową pracę tarczycy
 Jest niezbędny dla procesu dojrzewania plemników, ich prawidłowej ruchliwości i żywotności, dzięki czemu jest bardzo ważny dla płodności mężczyzn.

Niedobór selenu może przyczynić się do powstawania wielu chorób (nowotworów, chorób neuropsychiatrycznych, chorób układu krążenia). Jak wynika z pełnionych przez niego funkcji, odpowiada też za zwiększoną podatność na infekcje wirusowe oraz zaburzenia płodności u mężczyzn.

Ile selenu powinno znaleźć się w Twojej diecie?
Zapotrzebowanie na selen według norm Instytutu Żywności i Żywienia przedstawia się następująco:
Dzieci 1-3 r.ż.- 20 ug
Dzieci 4-9 r.ż.- 30 ug
Chłopcy i dziewczęta 10-12 r.ż.- 40 ug
Mężczyźni i chłopcy od 13 roku życia- 55 ug
Kobiety i dziewczęta od 13 roku życia 55 ug
Ciąża- 60 ug
Laktacja- 70 ug

Źródła selenu w diecie
Zawartość selenu w żywności zależy od wysycenia nim środowiska w którym jest ona uprawiana (selen w największym stężeniu znajduje się w glebie i wodzie). Z kolei jego zawartość w produktach pochodzenia zwierzęcego jest uzależniona od jego zawartości w paszy. W Polsce stężenie selenu w glebie jest dość niskie dlatego też jego przeciętne spożycie w żywności szacuje się na 40 ug/d.
Produkty zasobne w ten mikropierwiastek to m.in. owoce morza, ryby, mięso, produkty pełnoziarniste, grzyby, czosnek, orzechy brazylijskie, cebula, jaja, orzechy brazylijskie (kluczowe jest jednak ich pochodzenie: najlepiej wybierać te z Ameryki Południowej, Peru, Brazylii).

Jeśli podejrzewasz u siebie niedobór tego pierwiastka, warto wykonać w tym kierunku badania a w przypadku stwierdzenia niedoboru-możesz włączyć jego suplementację.

Naturalne wzmocnienie organizmu możesz wspomóc również Vivitą.